ETİ NEGRO NEDEN NERO OLDU? NEGRO NEDEN İSİM DEĞİŞTİRDİ? ETİ NEGRO NEDEN ADINI DEĞİŞTİRDİ?

ETİ NEGRO NEDEN NERO OLDU? NEGRO NEDEN İSİM DEĞİŞTİRDİ? ETİ NEGRO NEDEN ADINI DEĞİŞTİRDİ?

Eti markası tarafından üretilen kakaolu bisküvi Negro markasında isim değişikliği yapıldı. Eti’nin yaptığı açıklamaya göre “negro” kelimesinin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılması nedeni ile uzun yıllardır Eti Negro adıyla satılan bisküvinin adının artık Eti Nero olacağı belirtildi.

NEGRO NEDEN NERO OLDU?

Kakaolu olması nedeniyle siyah bir bisküviye sahip olan bu ürün adını, İspanyolca siyah anlamına gelen Negro kelimesinden alıyordu. Fakat Negro adı zaman içinde ayrımcı bir anlamla anılmaya başlandı. İnsanları ten rengine göre sınıflandırmak amacıyla kullanıldığı için ETİ, bu ismi değiştirme kararı aldı.

Eti Negro'nun ismi Eti Nero oldu, eti negro isim değişikliği, Eti Negro neden Nero oldu, ETİ Negro şimdi ETİ Nero
Eti Negro neden Nero oldu?

Eti markasının Negro adı ile satışta olan kakaolu bisküvisi için isim değişikliği kararı alındı. Eti’nin açıklamasına göre “negro” kelimesinin bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılması nedeni ile uzun yıllardır Eti Negro adıyla satılan bisküvinin adı artık Eti Nero oldu.

ETİ NEGRO’NUN NERO İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ MARKANIN AÇIKLAMASI

Eti Negro’nun isminin Eti Nero olarak değiştirilmesine ilişkin şirketten açıklama geldi. Eti Negro Nero isim değişikliği ile ilgili; “Bisküvimiz, içeriğinde yoğun miktarda kakao bulunması nedeniyle siyaha yakın bir renktedir ve ismini bu özelliğinden almıştır. İspanyolcada siyah rengi ifade eden negro kelimesi, ülkemizde tüketiciler nezdinde kakaolu bisküvinin adı hâline gelmiştir. İnsan hakları ve tüm insani değerlere aykırı şekilde ten rengi sebebiyle ayrımcılık, ne yazık ki küreselleşen dünyada hâlen en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Günümüzde negro kelimesi de maalesef bazı ülkelerde ayrımcılık ifadesi olarak kullanılabilmektedir. Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı hâlde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz.” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Eti’nin Negro markalı bisküvisi Türkiye’ye gelen siyahi çalışanlar, sporcular ya da göçmenler tarafından tepkiyle karşılanabiliyordu. Ayrıca sosyal medya üzerinde de tartışmalara yol açabiliyor ve viral hâle gelebiliyordu.

Ayrıca şirket, Nero adının artık yurtdışı pazarlarda da kullanılacağını açıkladı. Eti, yurtdışında Negro adı yerine bisküvilerinde “Mola” adını kullanıyordu. Konuya ilişkin açıklamada “Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında da değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık.” ifadelerine yer verildi.

Bu arada markanın “Nero” ifadesini içeren 2021/049152 ile 2021/051903 numaralı iki adet marka tescil başvurusu bulunuyor.Bir yorum yazın

%d