Gaz dedektörü

Gaz dedektörü

Gaz dedektörü nedir sorusu, evlerini daha güvenli hâle getirmek ve bunun için de önlem almak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Peki gaz dedektörü nedir?

gaz dedektörü, gaz dedektörü nedir, gaz dedektörü nasıl çalışır, doğalgaz dedektörü nereye takılmalı

Gaz Dedektörü nedir?

Genel bir tanımla; gaz dedektörü, gaz kaçaklarını anında algılayan ve kaçak tehlikesine karşı güvenlik kalkanı oluşturan bir çeşit cihazdır. Herhangi bir yanıcı gazın ortaya çıkması ile meydana gelen kaçakları algılar ve patlama ve yangın riskine karşı engel olarak güvenliği sağlar. Kapalı ortamlarda gerçekleştiğinde gaz sızıntısı, yangın ve patlama riski oluşturan ve hayatı tehdit eden son derece önemli bir olaydır. Bunların dışında gaz sızıntısı durumunda solunum yolu ile de büyük tehlikeler oluşabilir ve gazdan etkilenen insanlar bilincini ve sonrasında hayatını kaybedebilir.

Bu tarz tehlikelerin önlenmesi için ev gaz dedektörü kullanmak etkili bir koruyucu ve önlemdir. Bu dedektörler gaz sızıntısını hemen algılar ve ortamdaki gaz miktarı belirli bir seviyenin üzerine ulaştığında uyarıda bulunarak olası tehlikelere karşı koruma kalkanı oluşturur. Gaz sızıntısı çok tehlikeli bir durumdur ancak büyük riskler bu tarz küçük dedektörler sayesinde kontrol altında tutulabilir. Gaz dedektörleri, dâhilî birimleri sayesinde ölçüm yapar ve ortamda herhangi bir gaz sızıntısı olduğunda bunu bildirir. Bu sayede solunum yollarına ya da beyin hasarına ve hatta insan hayatına mal olabilecek bir kazanın gerçekleşmesini önler. Gelişmiş gaz algılama sistemleri sayesinde, ilerleyen teknolojinin tüm imkânları her ortama taşınabilir.

Gaz dedektörü nasıl çalışır?

Bu cihazların çalışma prensipleri türlerine göre değişiklik gösterebilir. Gaz dedektörlerinin çalışma sistemi aynı zamanda gazın algılanmasına da bağlıdır. Ortamda, bilinen normal seviyenin üzerinde bir gaz sızıntısı algılandığı takdirde, dedektörler otomatik olarak uyarı sinyali verir. 

Gaz alarm dedektörü üç çeşit gazı algılar:

  • LPG,
  • doğalgaz,
  • karbon monoksit gazı.

Eğer dedektörün bulunduğu ortamda bu üç gazdan herhangi birinin seviyesi aniden artarsa dedektör bu artış ile ilgili anında bildirimde bulunur.

Alarmlar, ortamdaki zehirli gaz düzeyinin riskli bir şekilde yükselmesi ile devreye girer ve bu riskten haberdar olmanızı sağlar. Gaz sızıntısı için uyarı bildirimi geldiğinde ortamdaki gaz seviyesi normale dönerse alarm uyarısı kesilir ve sessiz durumda çalışmaya devam eder. Gaz algılayıcı sensör direkt zehirli gaz artışını algılar ve gösterge ekranı da gaz seviyesinin değerlerini gösterir. Bu değerlerin ölçümünü elektronik olarak göstermesi sayesinde gaz seviyesinin bilinmesini ve kontrol altında tutulmasını sağlar. Dolayısıyla gaz dedektörü nasıl çalışır sorusunun cevabı, ortamdaki gaz seviyesini otomatik olarak ölçerek uyarıda bulunur ve bu şekilde çalışır şeklindedir. 

Gaz alarm dedektörü montajı yapılacaksa dedektörün yeri gaz çıkışının bulunduğu alanlar olmamalıdır. Yani doğalgaz ya da herhangi bir gaz dedektörünün takılması gereken yerler, gaz çıkışının olmadığı yerlerdir. Gaz çıkışının bulunduğu alanlarda dedektör gaz seviyesini yüksek algılayabilir ve yanlış uyarı alarmı verebilir.

Ortamda LPG kullanıyorsanız, cihaz yere yakın montaj edilmelidir ve cihazın yerden yüksekliği 10 cm’yi geçmemelidir. Bunun nedeni LPG’nin havadan ağır olmasıdır. Ortamda doğalgaz kullanıyorsanız, cihaz tavana yakın montaj edilmelidir ve cihazın tavandan uzaklığı 10 cm’yi geçmemelidir.

Bu tarz yanıltıcı alarmlar almamak için gaz dedektörünün yerleştirileceği alan profesyonelce belirlenmelidir. Çünkü herhangi bir gaz sızıntısı durumunda devreye giren dedektörün algılama sistemi, sirenlerle uyarıda bulunur ve bu da alarm izleme merkezlerine yanlış bir bildirimin gitmesine neden olur. Dedektörler alaram izleme sistemiyle eşzamanlı olarak iletişimdedir ve tehlike durumunda gaz sızıntısında izleme merkezini hemen haberdar eder.

Gaz Dedektörü Özellikleri ve Kullanım Şekilleri

Gaz dedektörü sayesinde gaz kaçakları önlenecek ve hem haneler hem de insanlar korunacaktır çünkü bu dedektörler kullanıcılarına güvenlik sağlayan  gelişmiş teknolojik imkanları sunmaktadır. Üzerinde çeşitli lambaların bulunduğu gaz dedektörleri kaçakları algılar ve uyarı verir. Gaz dedektörleri LPG algılanması için kullanılacaksa hane içerisinde alt kısımlara doğalgaz ve karbonmonoksit algılaması için ise yukarı kısımlara takılmalıdır.

Gaz dedektörleri hassas duyarlılık özellikleri ile gaz kaçağını hızlı bir şekilde algılar. Taşınabilir olduğu için de dilediğiniz her yerde, her odada bu dedektörleri kullanabilirsiniz. Yalnızca mutfak ya da banyo değil evin tüm odalarında kullanım için uygundur. Alarmlı gaz dedektörü çeşitli ses ve uyarı sistemi sayesinde güvenliği yüksek hassasiyet ile sağlar. Farklı renkleri ve tasarımları bulundukları ortamın dekorunu bozmaz ve göze kötü görünmez. Siyah ve beyaz renkleri bulunduğu için duvar renginize göre seçerek kamufle edebilirsiniz.

Kaliteli Gaz Dedektörleri

Gaz dedektörlerinin kalitesi son derece önemlidir. Gaz dedektörü tavsiye edilirken gazı algılama hızı ve uyarı verme hızı dikkate alınmalıdır. Çünkü gaz sızıntısı insan hayatını tehlikeye sokacak durumlardan biridir. Bu sebeple hassasiyeti ve algı kapasitesi yüksek, son teknoloji ile çalışan dedektörler tercih edilmelidir. Yüksek algı kapasitesi ve gelişmiş özellikli olan dedektörler daima hayat kurtarır ve bulundukları ortamlarda yaşayan bireyleri gaz zehirlenmesi ve yangın gibi risklerden korur.

Ortamda LPG kullanıyorsanız, cihaz yere yakın montaj edilmelidir ve cihazın yerden yüksekliği 10 cm’yi geçmemelidir. Bunun nedeni LPG’nin havadan ağır olmasıdır. Ortamda doğalgaz kullanıyorsanız, cihaz tavana yakın montaj edilmelidir ve cihazın tavandan uzaklığı 10 cm’yi geçmemelidir.

Dedektörler, gaz sızıntısında kimsenin kötü etkilenmemesi için anında uyarı verir. Böylelikle hızlı çözüme ulaşmada yardımcı olur. Dayanıklı yapısı ile uzun süreli kullanım imkanı sunan gaz dedektörleri bozulmadan yıpranmadan uzun süre kullanılabilir. Kimi zaman gaz kaçaklarının, kimi zaman gaz sızıntılarının ve kimi zaman da çeşitli ihmallerin önüne geçerek hayati güvenliği sağlamaktadır. Gaz dedektörü fiyatı satın alma ve kiralama seçiminize göre değişkenlik gösterir.Bir yorum yazın

%d