Gazze’de yakıt, tıbbi malzeme ve gıda bitmek üzere

Gazze’de yakıt, tıbbi malzeme ve gıda bitmek üzere

İsrail, Hamas Saldırılarına Karşılık Gazze’ye İnsani Yardım Girişini Durdurdu

Yetkililer, İsrail’in Hamas saldırılarına karşılık vermesi nedeniyle Gazze Şeridi’nin, malzeme girişine izin verilmemesi halinde yeni bir insani krizin eşiğinde olabileceğini söylüyor.

Gazze Şeridi, İsrail’in Hamas saldırılarına karşılık vermesi sonucu yaşanan gerginlik nedeniyle insani bir krizle karşı karşıya. Yetkililer, malzeme girişine izin verilmemesi durumunda yeni bir insani krizin eşiğinde olunabileceği uyarısında bulunuyor.

Pazartesi günü İsrail, Gazze’yi tam bir kuşatma altına alarak elektrik, gıda, yakıt ve su gibi temel malzemelerin kesileceğini duyurdu. Ancak, bölge sakinlerine göre Cumartesi gününden bu yana yardım malzemeleri bölgeye ulaşmadı.

BBC’nin görüntüleri, İsrail’in hava saldırılarının ardından çöken binaların molozlarıyla kaplı ıssız sokakları gösteriyor. Bu saldırılarda yaklaşık 700 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Gazze Şeridi, yaklaşık 2.3 milyon insanın yaşadığı bir bölge olup, bu nüfusun %80’i insani yardıma muhtaç durumda. Bölge Hamas militanları tarafından yönetiliyor, ancak İsrail hava sahasını ve kıyı şeridini kontrol ediyor. Ayrıca, sınırlarını kimin ve hangi malların geçebileceğini de sıkı bir şekilde denetliyor.

Ayrıca Gazze’nin komşusu Mısır da Gazze sınırından neyin veya kimin geçebileceğini sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Bu durum, bölgedeki insani krizi daha da derinleştiriyor. Gazze’deki insani koşulların iyileştirilmesi ve krizin çözümü için tüm taraflar arasında ciddi çaba gerektiği belirtiliyor.

Cumartesi sabahı başlayan İsrail saldırılarının ardından, Gazze’ye giren tüm malzemeler de dahil olmak üzere malzeme girişi durduruldu. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stéphane Dujarric, saldırılarda bir düzineyi aşkın sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini veya yaralandığını, en az yedi tıp merkezinin hasar gördüğünü açıkladı.

Bu süreçte, birçok insan elektrik ve internet erişiminden yoksun hale geldi ve yakın gelecekte temel gıda ve su kaynaklarının tükenme tehlikesi bulunuyor. Bay Dujarric, “Su, sanitasyon ve hijyen tesislerindeki hasar, 400.000’den fazla insana verilen hizmetleri baltaladı” dedi ve “Gazze Elektrik Santrali artık tek elektrik kaynağı ve birkaç gün içinde yakıtı tükenebilir” uyarısında bulundu.

Dünya Gıda Programı, şu anda ülke içinde yerinden edilmiş 100.000 Filistinliye gıda yardımı sağladığını ve bu yardımların önümüzdeki günlerde sekiz kat artacağını duyurdu. Gazze sakinleri, son kısıtlamalardan önce bile yaygın gıda güvensizliği, hareket kısıtlamaları ve su sıkıntısı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmıştı.

Birleşmiş Milletler Filistin Mülteci Örgütü’nün (UNRWA) Sözcüsü Juliet Touma, Gazze’deki insanların mevcut durumdan “dehşete kapıldığını” ve kendilerinin, çocuklarının ve ailelerinin güvenliği konusunda büyük endişeler taşıdıklarını belirtti. Gazze’deki insani krizin aciliyeti ve etkisi giderek daha da derinleşiyor.

Pazartesi günü, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Gazze’ye yönelik “tam kuşatma” ilan edileceğini açıkladı. Elektrik, gıda, su ve gaz gibi temel malzemelerin durdurulduğunu belirtti ve “hayvanlarla mücadele ediyoruz ve buna göre hareket ediyoruz” dedi.

İsrail Altyapı Bakanı daha sonra Gazze’ye su tedarikinin derhal kesilmesi talimatını verdi ve “Geçmişte olan artık gelecekte olmayacak” şeklinde konuştu. Filistin Sağlık Bakanlığı, bu önlemler nedeniyle hastanelerin ilaç, tıbbi malzeme ve yakıt sıkıntısı yaşadığını açıkladı.

Uluslararası topluma, İsrail’i elektrik hatlarını yeniden başlatmaya ve acil ihtiyaçları ilaç, yakıt ve elektrik jeneratörleri gibi sağlamaya çağırmak için yapılan çağrılara rağmen, Gazze’deki insani kriz giderek daha da derinleşiyor.

Son günlerde İsrail, Gazze’ye büyük hava saldırıları düzenledi. Pazar gecesi, Gazze’nin yıllardır gördüğü en büyük hava saldırılarından birine tanıklık etti. Saldırıların bir kısmı, Hamas’ın Cumartesi sabahı başlattığı saldırıları Gazze’nin doğusundaki sınır bölgelerine karşı hedef aldı. İsrail, güvenlik endişelerini gerekçe göstererek bu bölgeleri hedef alıyor gibi görünüyor.

Gazze sınır bölgelerinde topçu ateşi kullanıldığına dair görgü tanıklarının raporları da bulunuyor. İsrail, Hamas hedeflerini vurduğunu iddia ediyor, ancak sivillerin de zarar gördüğü haberleri geliyor.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, İsrail hava saldırıları sonucu Gazze’deki iki mülteci kampı olan Al-Shati (Plaj Kampı olarak da bilinir) ve Jabalia kampının vurulduğunu, çok sayıda yaralı ve ölü olduğunu bildirdi. Jabalia’dan paylaşılan videolarda kaos ve yıkım görülebiliyor.

Ayrıca bir cami ve evlerin hava saldırılarının hedefi olduğuna dair haberler de var. Gazze’nin güneyindeki Refah’ta düzenlenen bir saldırıda aynı aileden 19 kişi hayatını kaybetti.

BM, Pazartesi günü Gazze’de 123,538 kişinin “korku, koruma endişeleri ve evlerinin yıkılması nedeniyle” ülke içinde yerinden edildiğini bildirdi. İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 73,000 kişinin okullarda barındığını ekledi. Gazze’deki insani krizin aciliyeti ve etkisi her geçen gün artıyor.Bir yorum yazın

%d