İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI 2023: İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR? İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI 2023: İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR? İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA

2023 işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşını kimler alabilir, şartları neler? İşte 2023 işsizlik maaşı hesaplama, işsizlik maaşı şartları, asgari ücretli, kısa çalışma ödeneği, askerlik sonrası, SSK işsizlik maaşı hesaplama, işsizlik maaşı nasıl alınır, kaç ay alınır, kimler alabilir, ne zaman yatar gibi konular…

2023 işsizlik maaşı asgari ücret zammı sonrası arttı. Birçok vatandaş da 2023 işsizlik maaşı hesaplama, işsizlik maaşı şartları, asgari ücretli, kısa çalışma ödeneği, askerlik sonrası, SSK işsizlik maaşı hesaplama, işsizlik maaşı nasıl alınır, kaç ay alınır, kimler alabilir, ne zaman yatar gibi konuları merak ediyor. Hepsinin cevabı içeriğimizde.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının ağustos ayına ilişkin işsizlik verilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, işsizlik oranı ağustos ayında 0,2 puan azalarak yüzde 9,2 seviyesine geriledi.

Ayrıntılara bakıldığında, işsizlik oranı cinsiyete göre farklılık gösteriyor. Erkeklerde işsizlik oranı yüzde 7,5 olarak kaydedilirken, kadınlarda bu oran yüzde 12,6 olarak belirlendi.

İşyeri tarafından çıkartılan kişiler İŞKUR üzerinden işsizlik maaşına başvuruda bulunabilmekte. İşsizlik maaşı alma hakkı bulunanların, başvurularını 30 gün içinde yapmaları gerekir. Peki İŞKUR işsizlik maaşları ne kadar? İşsizlik parası nasıl alınır, kimler alır, şartları neler? İşte işsizlik maaşının bilinmesi gerekenleri.

işsizlik maaşı, işsizlik maaşı başvuru, işsizlik maaşı 2023, işsizlik maaşı şartları, e-devlet issizlik maasi basvurusu, issizlik maasi e-devlet issizlik odenegi hesaplama, www.iskur.gov.tr issizlik maasi basvurusu, e-devlet issizlik maasi sorgulama, PTT issizlik maasi SORGULAMA telefon numarasi, ISKUR issizlik odenegi, issizlik maasi iptali e-devlet

İşsizlik maaşı, işten çıkartılan ve belirli şartları karşılayan çalışanların işsiz kaldıkları dönem boyunca yeni bir iş bulana kadar temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen bir ödemedir. Bu maaş, işsizlik döneminizde geçim sağlamanıza yardımcı olur.

İşsizlik maaşı, işsizlik döneminizde size maddi destek sağlayarak yeni bir iş bulma sürecinizi daha kolay hale getirir. İhtiyacınıza uygun bir iş buluncaya kadar işsizlik maaşını alabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) tarafından işsizlik maaşı miktarı belirlenir. İşsizlik maaşının miktarı, kişinin son 4 aylık prime esas kazancına, çalışma süresine ve prim ödeme gün sayısına bağlı olarak hesaplanır. İşsizlik maaşı miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

İşsizlik Maaşı Kimler Alır ve Hangi Şartları Taşımalıdır?

İşsizlik maaşı alabilmek için bazı şartları karşılamanız gerekmektedir. Bu şartlar arasında şunlar bulunur:

İşten çıkarılmış olmalısınız veya kendi isteğinizle işten ayrılmış olmalısınız. Son 120 gün içinde en az 600 gün prim ödemi yapmış olmalısınız. İşten ayrılmanızın ardından 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmalısınız.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik maaşı şartları 2023

İşsizlik ödeneğine hak kazanılabilmesi için bazı şartların bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir:

 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Asgari ücret zammı ne kadar?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret yüzde 34 artışla 11.402 TL, brüt asgari ücret 13.414 lira oldu.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır?

İşsizlik ödeneğinin süresi;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Yani hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilir.

2023 işsizlik maaşı ne kadar?

2023 işsizlik maaşı en düşük 4.003 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 8.006 lira olarak açıklanmıştı. Yeni asgari ücret zammıyla birlikte işsizli maaşı da arttı. Çalışanın ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor.

En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücrete yüzde 34,04 zam yapıldı. Buna göre 2023 en düşük işsizlik maaşı 5.324 lira, en yüksek 10.650 lira oldu.

Temmuz ara zam sonrası işizlik maaşı ne kadar zamlanacak? Yeni işsizlik maaşı belli oldu mu?

Milyonlarca vatandaş temmuzda asgari ücrete gelecek olan zamma odaklandı. Asgari ücrete gelecek olan zammın yanında etkileyeceği birçok alanda da maaş ve ödemeler yükselecek. İşsizlik maaşı, asgari ücrete gelen maaş oranında artış olacak.

Çalışanın ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücrete yüzde 30 zam olması hâlinde en düşük işsizlik maaşı 5125 lira, en yüksek de 10 bin 250 lira olarak ödenecek. Yüzde 40 zam yapılırsa en düşük işsizlik maaşı 5519 lira, en yüksek de 11 bin 39 lira olacak. Yüzde 50 zam yapılırsa en düşük işsizlik maaşı 5913 lira, en yüksek de 11 bin 827 lira olacak.

İŞKUR işsizlik maaş başvurusu nasıl yapılır?

 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması hâlinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.
 • İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.
işsizlik maaşı, işsizlik maaşı başvuru, işsizlik maaşı 2023, işsizlik maaşı şartları, e-devlet issizlik maasi basvurusu, issizlik maasi e-devlet issizlik odenegi hesaplama, www.iskur.gov.tr issizlik maasi basvurusu, e-devlet issizlik maasi sorgulama, PTT issizlik maasi SORGULAMA telefon numarasi, ISKUR issizlik odenegi, issizlik maasi iptali e-devlet

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması hâlinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar ?

İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın 5. gününde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yetkilidir. Sigortalı işsizlere ödemeleri, Kuruma bildirdikleri Banka Hesap numaraları (IBAN) aracılığıyla, hesap numaralarının eksik veya hatalı bildirilmesi durumunda ise en yakın PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır.

İşsizlik maaşı kimler alabilir, kimler alamaz?

İşsizlik maaşı alabilmek için işverenin çalışanın işine son vermiş olması gerekir. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamıyor. Bunların dışında;

 • Çalışanın işverenin güvenini kötüye kullanma, işvereni bilerek zarara uğratma ve iş ortamının huzurunu bozma gibi kusurlu hâllerden işten çıkarılanlar,
 • Sigortalı çalışanın iş sözleşmesi bitmeden önceki son 120 gün kesintisiz çalışmış olmayanlar,
 • Hizmet sözleşmesinin feshedilmesinden önceki son üç yıl içinde minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödememiş olanlar,

işsizlik maaşı alamıyor.

Ayrıca işten çıkış kodlarına ve iş akdi fesih nedenlerine göre işsizlik ödeneğini alma hakkı olanlar ve olmayanlar şöyle:

İşten ayrılma nedeniİşsizlik Ödeneği Alabilme Durumu
4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile feshiAlabilir
6495 Sayılı Kanun nedeniyle devlet memurluğuna geçenlerAlamaz
696 KHK ile (taşerondan) kamu işçiliğine geçişAlamaz
696 KHK ile kamu işçiliğine geçilememesi sebebiyle çıkışAlabilir
AskerlikAlabilir
Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesiAlabilir
Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)Alamaz
Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshiAlabilir
Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesihAlabilir
Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshiAlamaz
Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshiAlamaz
Diğer nedenlerAlamaz
Disiplin Kurulu kararı ile FesihAlamaz
Doğum Nedeniyle İşten AyrılmaAlamaz
Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyleAlamaz
Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanmasıAlamaz
Gazeteci tarafından sözleşmenin feshiAlabilir
İş kazası sonucu ölümAlamaz
İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı hâlde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltmasıAlamaz
İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış nedeni ile fesihAlabilir
İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesihAlabilir
İşçi tarafından zorunlu nedenle fesihAlabilir
İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesiAlamaz
İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanmasıAlamaz
İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunmasıAlamaz
İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratmasıAlamaz
İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı hâlde yapmamakta ısrar etmesiAlamaz
İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya davranışlarda bulunması yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunmasıAlamaz
İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunmasıAlamaz
İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesiAlamaz
İşin sona ermesiAlabilir
İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesihAlamaz
İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesihAlabilir
İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesihAlabilir
İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesihAlabilir
İşyerinin kapanmasıAlabilir
Kadın işçinin evlenmesiAlamaz
Kampanya bitimi (Bu kod iş akdinin askıya alınması hâlinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)Alamaz
KHK ile işyerinin kapatılmasıAlabilir
KHK ile kamu görevinden çıkarmaAlamaz
Malulen emeklilik nedeniyleAlamaz
Mevsim bitimi (Bu kod, iş akdinin askıya alınması hâlinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)Alamaz
ÖlümAlamaz
Re’sen işten ayrılış bildirgesi düzenlenenlerAlamaz
Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakliAlamaz
Statü değişikliğiAlamaz
Toplu işçi çıkarmaAlabilir
Vize süresinin bitimi (İş akdinin askıya alınması hâlinde kullan Tekrar başlatılmayacaksa “4” nolu kod kullanılır)Alamaz

2023 işsizlik maaşı ne kadar?

İŞSİZLİK maaşı alma şartları değişti, e-devlet işsizlik maaşı başvurusu, 2023 İŞSİZLİK maaşı, İŞSİZLİK maaşı başvuru, İşsizlik maaşı ne kadar, 1000 gün sigortalıyım İŞSİZLİK maaşı, İşsizlik maaşı son 3 yıl Nasıl HESAPLANIR, İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2023
2023 Aylık İşsizlik Ödeneği Hesaplama
 • Yeni asgari ücretle beraber geçerli olan işsizlik ödenekleri 1 Temmuz – 31 Aralık döneminde verilecek işsizlik ödenekleri, bu dönemde geçerli olan brüt 6.471 TL üzerinden hesaplanacak.
 • Buna göre asgari ücret üzerinden çalışmış olanlara bu dönemde aylık 1.981,41 TL yerine 2.568 TL ödenecek. Yüksek ücretle çalışmış olup işsiz kalanlar için ise işsizlik maaşının tavanı aylık 3.972,82 TL’den 5.137,51 TL’ye yükseltildi.

SSK İşsizlik Maaşı Hesaplama 2023

SSK’lıların 2023 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı:

 DurumSon 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık OrtalamasıHesaplanan İşsizlik Ödeneği MiktarıDamga Vergisi OranıÖdenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay 2023 Yılının İkinci Dönemine Ait Asgari Ücretle Çalışan13.414,505.365,800,00759  5.325,07
Son 4 Ay 15.000 TL ile Çalışan15.000,006.000,00  0,007595.954,46
Son 4 Ay 30.000 TL ile Çalışan30.000,0010.731,60(*)0,0075910.650,15
2023 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesaplama tablosu
İŞSİZLİK maaşı alma şartları değişti, e-devlet işsizlik maaşı başvurusu, 2023 İŞSİZLİK maaşı, İŞSİZLİK maaşı başvuru, İşsizlik maaşı ne kadar, 1000 gün sigortalıyım İŞSİZLİK maaşı, İşsizlik maaşı son 3 yıl Nasıl HESAPLANIR, İşsizlik maaşı kaç ay alınır 2023

Asgari Ücret İşsizlik Maaşı Hesaplama

Son 4 Ay 2023 Yılının ikinci dönemine Ait Asgari Ücretle Çalışan bir kişinin Son 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması 6.471,00 TL’dir. Hesaplanan İşsizlik Ödeneği Miktarı ise 2.588,40 TL’dir. Damga vergisi oranı 0,00759’dır. Bu hesaplama sonrası Ödenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı 2.568,75TL olacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Kısa çalışma ödeneği olarak yapılan ödemeler işsizlik ödeneği süresinden düşülmektedir. Ancak, mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Askerlik Sonrası İşsizlik Maaşı Hesaplama

Askerlik sebebiyle işten ayrılma durumunda, normalde Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuru yapılması gerekirken, askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda bu süre terhis olduktan sonra başlayacaktır.

Kişinin askere gitmeden önce işsizlik ödeneği alması durumunda, muvazzaf askerlik dışında herhangi bir nedenle silahaltına alınan işsizlerin işsizlik ödeneklerinin ödenmesi bu durumların devamı süresince durdurulur.

İşsizlik maaşından yapılan kesintiler neler?

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İşsizlik maaşını kim verir, işsizlik aylığı nereden alınır?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda http://www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.

İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yetkilidir.

Sigortalı işsizlere ödemeleri, Kuruma bildirdikleri IBAN veya hesap numaraları aracılığıyla, hesap numaralarının eksik veya hatalı bildirilmesi durumunda ise en yakın PTTBank aracılığı ile yapılmaktadır.

İşsizlik Ödeneğinin Kesildiği Hâller

İşsizlik ödeneği alırken aşağıdaki nedenlerle ödeme iptal edilebilir:

 • İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir.

Ancak, bu hâllerin sona ermesi durumunda, işsizlik ödemesi yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçemez. Aşağıdaki durumlarda ise işsizlik ödeneği tekrar başlatılmamak üzere kesilir

 • İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin işsizlik ödeneği kesilir.
 • Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin de işsizlik maaşı kesilir.

İşsizlik ödeneği alanların sağlık sigortası

İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, işsizlik ödeneği ödenen günler için, ilgililer adına sadece genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yatırılmaktadır. Ödenek alanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İşsizlik ödeneği alırken aşağıdakilerden herhangi biri gerçekleşirse;

 • bir işte çalışmaya başlamak,
 • herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almak,
 • ikamet adresinin değişmesi,
 • mahkeme kararıyla işe iade edilmek,
 • silah altına alınmak,
 • yetkili sağlık kuruluşunca istirahatli kılınmak,
 • yurtdışına çıkmak

durumunu 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya Alo170’e bildirmelidir. Aksi takdirde işsizlik ödeneğinden yararlananlar, kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorunda kalır.

İşsizlik maaşı yeniden nasıl başlatılır?

İşe girdiğiniz için kesilen işsizlik ödeneğinden kalan üç aylık kısmı alabilmeniz gerekir. İşsizlik ödeneğini yeniden başlatmak için iş yerine ya da ikametgâhınıza en yakın İŞKUR birimine şahsen başvurmalısınız.

Ödenekten yararlanırken, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresi doldurulmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması hâlinde daha önceden hak edilen işsizlik ödeneği süresi dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanılabilinir.

Kalan hak sahipliğinin devamında İŞKUR’a başvurulan tarihten itibaren ödemeler gerçekleştirilir. Hak kazanma şartlarını sağlamak suretiyle yeniden işsiz kalınması hâlinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir.

işsizlik ödeneği, işsizlik maaşı, işsizlik sigortası, işsizlik parası, işsizlik maaşı başvuru 2023, işsizlik maaşı hesaplama 2023, işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı başvuru şartları, işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı e-devlet, işsizlik ödeneği hesaplama, e-devlet işsizlik maaşı başvurusu, PTT işsizlik maaşı SORGULAMA telefon numarası, İŞSİZLİK maaşı hesaplama 2023, İŞKUR işsizlik ödeneği, İşsizlik maaşı kaç ay alınır, e-devlet işsizlik maaşı sorgulama

İşsizlik maaşı alanların bilmesi gerekenler ve İŞKUR işsizlik maaşı hakkında sıkça sorulan sorular

1. Kimler, İşsizlik Sigortası Kapsamındadır?

 • Bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,
 • Banka sandıklarına tabi sigortalılar,

   İstekleri hâlinde;

 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,
 • Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler,

işsizlik sigortasının kapsamında bulunmaktadır.

2. İşe iade davası sonucu işe iade edilenlere işsizlik ödeneği verilir mi?

İşe iade davasının işçi lehine sonuçlanması hâlinde yasada öngörülen geriye dönük yatırılan 4 aylık primlerin son günü fesih tarihi kabul edilerek, başvuru ve prim ödeme şartlarını sağlayanlara çalışılmayan dönemler için işsizlik ödeneği ödenmektedir. Davanın kesinleştiği tarihten itibaren 30 gün içinde yapılan başvuruların süresinde yapıldığı kabul edilmektedir.

İşe iade davasına konu olan ilk fesih ile işsizlik ödeneği ödenmiş olan işsizler için;  fesih tarihinden itibaren işe iade davası  kapsamında geriye dönük bildirilen primlerin son günü fesih tarihi olarak esas alınmak suretiyle işsizlik ödeneği hak sahipliği belirlenir ve işsiz geçen dönemler için işsizlik ödeneği ödenir. Prim bildirimi olan dönemlerde yapılmış olan ödemeler ödenecek işsizlik ödeneğinden yasal faiz uygulanmadan mahsup edilir.

3. İşsizlik Ödeneği Hangi Hâllerde Kesilmektedir?

İşsizlik ödeneği almakta iken;

 • Kurumca teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden sigortalı işsizlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilir.
 • Gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen sigortalı işsizlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilir.
 • Kurum tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen sigortalı işsizlerin işsizlik ödenekleri kesilir. Ancak, bu hâllerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanır. Şu kadar ki, bu suretle yapılacak ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçemez.

4. İşsizlik Ödeneği Miktarı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçememektedir.

2023 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı

 DurumSon 4 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık OrtalamasıHesaplanan İşsizlik Ödeneği MiktarıDamga Vergisi OranıÖdenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay 2023 Yılının İkinci Dönemine Ait Asgari Ücretle Çalışan13.414,505.365,800,00759  5.325,07
Son 4 Ay 15.000 TL ile Çalışan15.000,006.000,00  0,007595.954,46
Son 4 Ay 30.000 TL ile Çalışan30.000,0010.731,60(*)0,0075910.650,15
2023 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesaplama tablosu

(*) Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için sigortalı işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanır.

5. İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Süre ile Ödenir?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

6. İşsizlik ödeneğinden kesinti yapılır mı?

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

7. İşsizlik Sigortası Hizmetlerinden Yararlanabilme şartları nelerdir? Hangi Belgeler ile Nereye Başvuru Yapılabilir?

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr portalı üzerinden başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılmaktadır.

Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması hâlinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

işsizlik ödeneği, işsizlik maaşı, işsizlik sigortası, işsizlik parası, işsizlik maaşı başvuru 2023, işsizlik maaşı hesaplama 2023, işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı başvuru şartları, işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı e-devlet, işsizlik ödeneği hesaplama, e-devlet işsizlik maaşı başvurusu, PTT işsizlik maaşı SORGULAMA telefon numarası, İŞSİZLİK maaşı hesaplama 2023, İŞKUR işsizlik ödeneği, İşsizlik maaşı kaç ay alınır, e-devlet işsizlik maaşı sorgulama

8. İşsizlik Sigortası Primleri Hangi Kazanç Üzerinden ve Hangi Oranda Kesilmektedir?

İşsizlik sigortası primi, sigortalının prime esas aylık brüt kazançlarının %1 sigortalı, %2 işveren ve %1 Devlet payından oluşmaktadır.

9. Yersiz Alınan ve İadesi İstenen İşsizlik Sigortası Primleri Hangi Kurumdan Talep Edilmelidir?

İşsizlik sigortası primlerinin toplanmasından Sosyal Güvenlik Kurumu, diğer her türlü hizmet ve işlemlerin yapılmasından Türkiye İş Kurumu görevli, yetkili ve sorumludur.

İşsizlik sigortası primlerinin toplanmasından, sigortalı ve işyeri bazında kayıtların tutulmasından, toplanan primler ile uygulanacak gecikme zammı, faiz ve cezaların Fon’a aktarılmasından, teminat ve hak edişlerin prim borcuna karşılık tutulmasından, yersiz olarak alınan primlerin iadesinden Sosyal Güvenlik Kurumu görevli, yetkili ve sorumludur.

Yersiz olarak alınan primlerin iadesi ile ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

10. Ölen Sigortalı İşsizlere Ait Fazla Ödemeler Tahsil Edilir mi?

Vefat eden sigortalı işsizlere ait fazla ödemeler geri tahsil edilmez.

11. Sigortalı İşsizin, İşsizlik Ödeneği Alırken Bir İşte Çalışmaya Başlaması Hâlinde Yapması Gerekenler Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alırken gelir getirici bir işte çalışmaya başlayanların (bir gün dahi olsa) işe girdiği tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine bilgi vermeleri gerekmektedir.

12. Sigortalı İşsizler, İşsizlik Ödeneklerini İŞKUR’a Başvurduktan Sonra Ne Zaman, Nasıl ve Nereden Alabilirler?

İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir.  Ödemeler kişilerin belirttiği IBAN numarası olması hâlinde ilgili numaraya, bulunmaması hâlinde PTTBank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yetkilidir. 

13. Sigortalı İşsizlere Hangi Hizmetler Sunulmaktadır?

Sigortalı işsizlere Kanunda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde, İŞKUR tarafından aşağıda belirtilen ödemeler yapılmakta ve hizmetler sağlanmaktadır;

 • İşsizlik ödeneğinin verilmesi
 • Genel sağlık sigortası primlerinin ödenmesi,
 • Yeni bir iş bulma,
 • Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi.

14. Sigortalı İşsizlerin, İşsizlik Ödeneği Alırken Sağlık Hizmetlerinden Yararlanması Mümkün müdür?

5510 sayılı Kanun gereğince, işsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olup bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

15. Son 120 Günde Kesinti Sayılmayan Hâller Nelerdir?

Hizmet akitleri kendi istek ve kusuru dışında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde,

 • Disiplin cezası
 • Doğal afet,
 • Ekonomik kriz,
 • Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma
 • Fesih tarihinde çalışmamış
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Gözaltına alınma,
 • Grev,
 • Hastalık,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk,
 • Kısa çalışma ödeneği
 • Kısmi istihdam,
 • Lokavt,
 • Ücretsiz izin/aylıksız izin
 • Yarım çalışma ödeneği

nedenleriyle hizmet akdi devam etmekle birlikte prim yatırılmaması hâlinde, prim yatırılmayan bu süreler son 120 gün şartının değerlendirilmesinde kesinti sayılmamaktadır.

Bununla birlikte, 18.01.2019 tarihi ve sonrasında hizmet akdi sona erenler için, aynı işverenle olup olmadığına ve eksik gün nedenlerine bakılmaksızın hizmet akdinin feshinden önceki son 120 günlük dönemde hizmet akdinin bulunması hâlinde son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir.

16. Yabancı Uyruklu Kişiler İşsizlik Ödeneği Alabilir mi?

İşsizlik sigortası hak kazanma şartlarını sağlayıp işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanmak için Kurumumuza başvuran yabancı ülke vatandaşları Kurumumuza iş arayan kaydı yaptırmak suretiyle işsizlik ödeneği başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru ve prim ödeme şartlarını sağlayanların ikamet/oturma iznine sahip olmaları kaydıyla işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanmaları mümkündür.Bir yorum yazın

%d