Katar Emiri Şeyh Temim kimdir?

Katar Emiri Şeyh Temim kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmesinin ardından Şeyh Temim kimdir sorusu gündeme geldi. Peki Şey Temim kimdir? Biyografisi ne?

3 Haziran 1980 Doha doğumlu olan ve 2023 yılı itibarıyla Katar Emiri olarak görev yapan Temim bin Hamad es-Sani, yani Şeyh Temim, 25 Haziran 2013 tarihinde Katar Emiri olmuştur. Babası Hamed bin Halife es-Sani’nin emirlikten istifasının ardından bu görevi üstlenmiştir.

Eğitimi

Harrow’da ve Sherborne Okulu’nda (Sherborne, İngiltere) eğitim gördü. Daha sonra, 1998 yılında Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nden (Camberley, Birleşik Krallık) mezun olduktan sonra Middlesex Harrow School’a gitti. 1998 yılında Katar Silahlı Kuvvetleri’nde Teğmen olarak görevlendirildi.

Nasıl Katar Emiri oldu?

Ağabeyi Şeyh Casim, Şeyh Temim’in lehine haklarından feragât ettikten sonra, 5 Ağustos 2003 tarihinde Katar veliahdı oldu. Babasının bir televizyon konuşmasında iktidarı teslim etmesinden sonra 25 Haziran 2013 tarihinde Katar Emiri oldu. Böylece Körfez ülkelerinde uygulanan, liderlerin ölene kadar tahtta kalma geleneği bozulmuş oldu.

Görevi tam olarak ne?

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, Katar’ın 8. Emiri olarak görev yapmaktadır. Şeyh Tamim, 3 Haziran 2013 tarihinde Katar Emiri olarak tahta çıktı. Doğu Akdeniz’de yer alan bu zengin Körfez ülkesinin hükûmet başkanıdır. Kendisi, Katar’ın önceki Emiri olan babası Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani’nin yerine geçti. Şeyh Tamim, Katar’ın iç ve dış politikalarını yönlendiren bir liderdir ve ülkenin uluslararası ilişkilerini ve projelerini denetler.

Katar Emiri Şeyh Temim Cumhurbaşkanı Erdoğan’la neden telefon görüşmesi yaptı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonda görüştü.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsrail-Filistin gerilimi çerçevesinde bölgede artan çatışmalar ele alınarak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.Bir yorum yazın

%d