Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? En iyi kolajen markaları hangileri?

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? En iyi kolajen markaları hangileri?

En iyi kolajen markası nedir? En iyi kolajen markaları hangileri? Kullanıcılar tarafından son zamanlarda cevabı çok merak edilen bir soru soruluyor: En iyi kolajen markası hangisi? Biz de bu sorunun cevabını veriyoruz. İşte en iyi kolajen markaları ve kolajenin tanımına ilişkin tüm detaylar.

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar?

Kolajen, vücutta deri, kemik, tendon ve ligamentler başta olmak üzere pek çok organda bulunan yapısal bir proteindir. “Kolajen, cilt için çok önemlidir” cümleleri sıklıkla duyulsa da aslında kolajen sadece cilt için değil tüm vücut için önem teşkil etmektedir.

Çünkü kolajen vücudun yapı iskelesinin ham maddesidir. Cildin güçlenmesini, elastik olmasını ve su tutma kapasitesini etkileyen en önemli faktörlerin arasında kolajenler yer almaktadır.

20 yaşını doldurduktan sonra vücut her yıl yaklaşık olarak %1 oranında kolajen kaybettiği için kolajen üretimi yaşlandıkça azalmaktadır. Vücudun ve cildin gücünü kaybetmemeleri ve elastik olmaları açısından düzenli kolajen tüketimi oldukça önemlidir.

Kolajen; sığır ve inek eti, tavuk, geyik ve öküz etinde özellikle de hayvanın derisi ve kemiğinde bulunmaktadır. Yeterli kolajen tüketimi bu besinlerle sağlanamadığı ya da bu besinlerin tüketimi tercih edilmediği için kolajen takviyeleri günümüzde oldukça önem teşkil etmektedir.

Kolajenin Yan Etkisi Var mıdır?

Kolajenler oldukça sık kullanılan takviyelerdir. Yapılan araştırmalara göre kolajen takviyelerinin bilinen ciddi bir yan etkisi saptanmamıştır. Kolajen tüketimi sindirim sorunlarına ve ağızda kötü tada neden olabilir. Hamile kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere herkesin kolajen kullanmadan önce uyarıları okuması ve bunlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Kolajenlerin Faydaları Nelerdir?

Yaşın ilerlemesi, sigara tüketimi, düzensiz beslenme ve hareketsizlik vücuttaki kolajenin azalmasına neden olan etkenlerdendir. Vücudun daha genç ve dinç olması açısından yaş ilerledikçe kolajen takviyesi almak önemlidir. Daha çok güzellik hakkındaki faydaları bilinse de kolajen takviyesinin faydaları bundan çok daha fazladır.

Cilt sağlığını geliştirmek, kemik kaybını önlemeye yardımcı olmak, eklem ağrılarını hafifletmek, kas kütlesini desteklemek ve kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunmak, kolajen takviyelerinin başlıca faydaları arasında yer almaktadır. Kolajenlerin vücuda etki etmesi açısından düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

Kolajenler Nasıl Kullanılmalıdır?

Kolajen takviyelerinin sıvı, toz ya da hap hâli olarak birçok şekli bulunmaktadır. Bu kolajenler kullanılmadan önce ilk olarak bir doktora danışılmalı ve vücudun ihtiyacı dâhilinde bir tüketim planı oluşturulmalıdır. Doktorun talimatlarına ve seçilen kolajen formuna göre kolajen tüketimi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. 

En iyi kolajen markası sıralamalarında Assos, CH Alpha, Collazen, Day2Day, Dynavit, Nutraxin, Solgar, Suda-collagen ve Voonka gibi markalar sık sık önerilmekte ve kullanılmaktadır.

En iyi kolajen markaları listesi

1Assos Collagen
2CH Alpha Collagen
3Nutraxin Beauty Collagen
4Collazen
5Suda Collagen
6Doppelherz Kollagen
7DAY2DAY Collagen
8Voonka Collagen
9Dynavit Collagen
10Solgar Hyaluronic
11Eczacıbaşı Selfit
12Diamond Hair Mask


Bir yorum yazın

%d