MG hangi ülkenin arabası? Morris Garages kimin, hangi ülkeye ait?

MG hangi ülkenin arabası? Morris Garages kimin, hangi ülkeye ait?

MG marka araba nerenin ve hangi ülkenin sorusunun cevabı son günlerde Google Trends’te en çok arananlar arasında. Peki MG marka araba nerenin, hangi ülkeye ait? MG marka arabanın üreticisi kim? MG markası hangi ülkeye ait? Cevaplar haberimizde.

MG nerenin markası?

MG (Morris Garages), 1924’ten 2005’e kadar spor arabaları üreten Britanyalı otomotiv markası. İki kapılı üstü açık spor arabalarıyla tanınır.

Temmuz 2005’te Çinli Nanjing Otomobil Grubu MG ismini ve üretim tesislerini satın aldı. Aynı zamanda “MG” isim hakkını ve fabrikayı satın alan 2. Çin firması olan Nanjing de NAC MG ismi ile hem Çin’de hem de İngiltere’de üretim çalışmalarına başladı. 2007’den itibaren diğer çinli SAÍC grubu ile birleşerek üretime devam ettiler.

MG kimin? MG marka araba hangi ülkenin?

MG (Morris Garages), 1924’ten 2005’e kadar spor arabaları üretmiş Britanyalı bir otomotiv markasıdır. İki kapılı ve üstü açık spor arabalarıyla tanınan MG marka arabaların Britanya merkezli bir şirket olduğu biliniyor.

mg marka araba nerenin, mg markası hangi ülkenin, mg marka araba hangi ülkeye ait, mg markası hangi ülkenin, mg marka araba hangi ülkeye ait

2005 yılı Temmuz ayında, Çinli Nanjing Otomobil Grubu, MG marka araba adını ve üretim tesislerini satın aldı. Aynı zamanda “MG” isim hakkını ve fabrikayı satın alan ikinci Çin firması olan Nanjing, NAC MG ismiyle hem Çin içinde hem de İngiltere’de üretim faaliyetlerine hız verdi. 2007 yılı itibarıyla, diğer Çinli SAIC grubuyla birleşerek üretimine devam ettiler.

MG marka arabaların kökeni ve üretimi de özellikle merak ediliyor. İlk olarak İngiltere kökenli olan MG, zaman içinde sahiplik değiştirerek Çinli Nanjing ve SAIC grupları tarafından devralındı. Bu sayede MG markası, Çin ve İngiltere’de üretim gerçekleştiren bir küresel otomobil markasına dönüştü.

“MG” markasının açılımı ve anlamı da sıkça sorulan sorulardan biri. MG, “Morris Garages” ifadesinin kısaltmasıdır. İngiltere merkezli olarak kurulan Morris Garages, sportif ve performans odaklı otomobiller üretmiştir. Bu nedenle “MG” markası, otomobil tutkunları için hız, performans ve stille özdeşleşmiştir.

MG marka arabaların yolculuğu, İngiltere’den Çin’e uzanan bir serüveni yansıtıyor.

Bunların dışında bir kullanıcının geçtiğimiz yıllarda en iyi LPG markası olarak gördüğü bir şirketle anlaşarak MG marka aracına otogaz sistemi kurulumu yaptırması da tartışma konusu olmuştu.Bir yorum yazın

%d